2nd Grade Grammar How Much How Many

Download APP to read the complete course. DOWNLOAD

How many and how much are used to ask about the quantity of things.
How many is used with countable plural nouns (pencils, mangoes, apples, etc.).
How much is used with uncountable nouns (sugar, water, milk, etc.).
We also use how much to ask about the price or cost of something.

2nd Grade Grammar How Much How Many


Download the complete course now
Some more free lessons »
Grade 6 Grammar Lesson 9 Question tags, short answers and addition to remarks
Grade 5 Grammar Lesson 1 Parts of speech
Grade 8 Grammar Lesson 14 Will and be going to
4th Grade Grammar Possessives
Grade 9 Grammar Lesson 6 Past simple
Grade 3 Grammar Lesson 7 Verbs – the simple present tense